MİMARİ YÖNLENDİRME

Mimari yönlendirme çalışmaları uzun süredir pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Son zamanlarda bu konuda yapılmakta olan çalışmalarda oldukça ciddi anlamda değişim göstermeye başladı. Bu değişimlerin sonrasında ise mimari yönlendirme konusu daha öncesinde olmadığı kadar büyük bir öneme sahip oldu. Çünkü rekabet artık çok daha ciddi bir anlamda kendini göstermeye başlamış oldu. Böyle olunca da yapılacak olan mimari yönlendirme işlemleri ile alakalı çalışmaların mutlaka bu konuda deneyimli olan kişiler tarafından yapılması gerekmekte. Aksi durumda yapılacak olan yönlendirme işlemleri ne yazık ki istenilenden çok daha farklı bir durumda kendini göstermeye başlayacaktır. Genel olarak bu tarz yönlendirmeler kendi içlerinde ikiye ayrılmaktadır.

Firmaların bu konuda ilk olarak mimari yönlendirme konusunda deneyimli Ankara reklam ajansı ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında ise mimari yönlendirmenin nasıl yapılacağına karar verilmelidir. Mimari yönlendirme çalışmaları eğer ki iç mekan için yapılacaksa burada amaç iş yerinin çok daha düzenli ve ulaşılabilir hale gelmesini sağlamak olmalıdır. İş merkezi, plaza, ofis gibi ortamlarda yabancı olan kişilerin aramış oldukları şeyleri çok daha kolay bir şekilde bulabilmeleri adına mimari yönlendirme tabelalarının kullanılması gerekmektedir. Bu aşamada önemli olan şeylerin başında tabelaların mümkün olduğu kadar sade ve anlaşılır bir dille hazırlanmış olması gerekmektedir. Kullanılacak olan iç mekan yönlendirme tabelalarının renkleri dışarıdan bakıldığı zaman dikkati çekebilecek ancak hiçbir şekilde gözü yoracak ya da dikkati dağıtacak tarzdaki tabelalardan uzak durulması gerekmektedir.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Aksi halde mimari yönlendirme çalışması yetersiz olacaktır. Bu tarz mimari yönlendirme tabelalarına en büyük örnek hastanelerde kullanılan yönlendirme tabelaları verilebilmektedir. Hastanelerin giriş kısımlarında bulunan bu tabelalar sayesinde hastaneye giren kişiler hiçbir sorun yaşamadan bu tabelaları inceledikleri zaman istedikleri kolaylıkla bulabilmektedir. Genel olarak bu tarz tabelalarda ana renk açıktır. Bunun üzerine yazılacak yazıların sahip olacağı renk ise daha koyu olarak seçilmektedir. Bu sayede mimari yönlendirme çalışmaları tam anlamıyla istenildiği şekilde sonuçlanmış olacaktır. Diğer bir mimari çalışma olan dış mekan çalışmada ise yapılması gereken şeylerin çok daha dikkat çekici bir şekilde yapılması önemlidir.

Uygulamanın En Temel Amacı Nedir ?

Dış mekan mimari yönlendirme işlemlerinde ise firmanın ya da ismin reklamının yapılacağı yerin içerisinde bulunduğu caddeler ya da sokakların başında olmasının yanı sıra alışveriş merkezi ya da sanayi merkezler gibi girişlerinde pek çok farklı binanın oluştuğu yapılarda kullanılmak adına çalışmalar yapılmaktadır. Mimari yönlendirmelerde en temel amaç göz mesafesidir. Yani hazırlanacak olan tabelaların mutlaka hedef kitlenin görebileceği yerlerde onların hedeflenmiş olan yeri çok kolay bir şekilde bulabilmesini sağlaması gerekmektedir. Bunun için uygun boyutlardaki tabelaların seçilmesinden sonra çok kısa bir süre içerisinde gerekli olan çalışmaların yapılması önemlidir. Bu sayede de mimari yönlendirme çalışmaları istenilen şekilde sonuçlandırılmış olacaktır.

@333 Reklam

Bizi instagram üzerinden canlı takip edin güncel ürünlerimizden ilk siz haberdar olun.