İÇERİK YÖNETİM SİSTEMLERİ

İçerik yönetim sistemleri web dünyasının şimdiki gibi güçlü hale gelmesi ve gelişmesi konusunda en önemli şeylerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Genel olarak içerikler ile alakalı insanların akıllarında bazı soru işaretleri oluşabilmektedir. Bunlar içeriğin sisteme kimin tarafından girildiği, eski hallerinin neler olduğu, insanlara sunulmadan önce kişilerin kendi içlerinde sıralı bir şekilde onaylayabilmesi, yeni içerik türlerinin sistemde hemen oluşturulabilmesi, bunun yapılması işlemi esnasında herhangi bir teknik çalışmanın yapılmasına gerek duyulmaması tarzındaki şetler için özel olarak oluşturulan yazılımlar içerik yönetim sistemleri adı verilmektedir. Bununla birlikte içerik yönetim sistemleri içeriklerin belirli bir düzenin içerisinde yönetilip kontrol altına tutulmasını da sağlamış olmaktadır.

Genel olarak içerik yönetim sistemleri web tabanlı bir şekilde çalışmaktadır. Böylece insanlar herhangi bir bilgisayar üzerinden projenin içerikleri ile alakalı yönetim işlemleri de oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Content Managament System’ın Türkçe hali olan içerik yönetim sistemleri ile birlikte kod bilgisine gerek kalmadan işlevsel ve dinamik siteler kurulabilmektedir. Ankara web tasarım çalışmaları bünyesinde yapılmakta olan işletim yönetim sistemleri ile birlikte web sitesi ile alakalı makaleler oluşturulabilmekte, başta fotoğraf ve videolar olmak üzere kullanıcı yönetimi, banner, reklam alanları, iletişim, analiz, raporlama, web sitesi genel ayarları gibi akla gelen gelmeyen her türlü alanın yönetilmesinin sağlanmasını amaçlamaktadır. Bununla birlikte kişiler ya da kurumlar eğer ki kendilerine özel bir web tasarımına sahipse ya da bunu oluşturmak istiyorsa; sistemin de buna özel olarak düzenlenmesi gerekmektedir.

Doğru Sonuç İçin Hangi Sistem Seçilmelidir ?

Aksi halde içerik yönetim sistemleri konusunda yapılacak olan çalışmalar ne yazık ki istenildiği gibi gerçekleştirilemeyecektir. Şimdilerde pek çok farklı içerik yönetim sistemi bulunmaktadır. Dolayısıyla içerik yönetim sistemleri konusunda öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken şey hangi sistemin seçilmesi gerektiğidir. Şirketlerin kullanmakta olduğu içerik yönetim sistemlerine Enterprise CMS adı verilmektedir. Bunlarda belgeler, şirket kayıtları, personel grafik bilgileri, dokümanlar gibi kayıtlar tutulmaktadır. Web CMS ise oldukça basit bir ara yüze sahiptir. Bu sistem genel olarak html olarak upload edilmektedir.

Document Management Systems Nedir ?

Document Management Systems ise dosya içerik yönetim sistemleri olarak bilinmektedir. Elektronik dokümanlar, resim arşivleri tarzındaki veriler bu yönetim sistemleri bünyesinde kontrol edilmektedir. Mobile CMS, mobil içerik yönetim sistemleridir. Adından da anlaşılabileceği gibi mobil cep telefonları, PDA ve akıllı telefonlar için yapılmıştır. Component CMS ise bileşen içerikleri yönetmek için hazırlanır. Son olarak Media CMS ise müzik, resim ve film tarzındaki medya içerikli sistemlerin yönetilmesi adına kullanılmaktadır. Dolayısıyla kişiler ya da kurumlar öncelikli olarak ne tarz bir içerik yönetim sistemine sahip olması gerektiğine karar vermelidir. Sonrasında da oldukça kısa bir süre içerisinde içerik yönetim sistemleri ile alakalı çalışmalar yapılmaya başlanacak, böylece istenilen işlemler geçmiş dönemlerden çok daha kolay bir şekilde yapılmış olacak.

@333 Reklam

Bizi instagram üzerinden canlı takip edin güncel ürünlerimizden ilk siz haberdar olun.