ARAÇ GİYDİRME

Araç giydirme çalışmaları günümüzde istenilen her araç için profesyonel şekilde hazırlanabilmektedir. Araç giydirme işlemi en basit tabir ile araçların üzerine yapılacak olan reklam uygulaması olarak da bilinmektedir. Ankara grafik tasarım çalışmaları sonrasında belirlenecek olan tanıtım görseli araç üzerindeki yerini almış olacaktır. Bu görselin doğru seçilmesi, yapılacak olan reklam çalışmalarının sonrasında istenilen sonuçların elde edilmesi adına büyük bir önemi de beraberinde getirmektedir. Bazı firmalar araç giydirme işlemlerinde yalnızca firmalarının isimleri ve telefon numaralarını araçların üst kısmında kullanmak isteyebiliyorlar. Bazı firmalar ise kendilerine ait olan bazı bilgiler ya da reklamlarını bu bölme üzerinden insanlara sunmayı hedefliyorlar.

İstekler ne olursa olsun hiç fark etmez her türlü istek ile alakalı araç giydirme işlemlerinin yapılması adına Ankara grafik tasarım çalışmalarının büyük bir dikkatle gerçekleştirilmesi önemlidir. Çünkü bu tarz araç giydirme çalışmalarında gerek boyutlarda gerekse reklam ya da tanıtım çalışmalarının eksiksiz olarak planlanması gerekmektedir. Araç giydirme için cast folyo isimli yapışkanlı PVC kullanılmaktadır. Bu folyonun kalınlığı ise 0.05 mm’dir. Cast folyonun bu kadar ince olmasındaki en büyük etkenlerin başında ise araç giydirme çalışmaları esnasında aracın kendi üzerindeki kanal oluklarına bu folyo çok rahat bir şekilde esnetilerek gerdirilecek ve bu sayede de pozisyonlandırılma işlemi de gerçekleştirilmiş olacaktır. Bu pozisyonladırma işlemi profesyonel bir ekip tarafından dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Yapıştırma işlemleri araç giydirme konusunda profesyonel olan kişiler tarafından yapılacağı zaman oldukça kısa bir süre içerisinde gerekli olan işlemlerin tamamı gerçekleştirilmiş olacaktır. Araç giydirme ile alakalı insanların akıllarında yer eden şeylerin başında ise kullanım ömrü ilk sırada yer alıyor. Bunun için dikkate alınması gereken şey kullanım ömrü. Genel anlamda araç giydirme çalışması esnasında kullanılan malzemesine göre 1 ila 5 yıl arasında bu reklamlar kullanılabilmektedir. Böyle olunca da artık firmalar uzun süreli ve en etkili tanıtımlar için diğer reklam türlerini seçmek yerine araç giydirme yöntemini tercih ediyorlar. Bu sayede de araç nereye giderse gitsin fark etmez üzerinde yer alan reklamı gittiği her yere rahatlıkla ulaştırma imkanına erişmiş olacaktır.

Uygulama İşlemleri Hangi Adımlardan Oluşuyor ?

Yapılacak olan araç giydirme işlemi için ilk önce aracın ölçülerinin alınması gerekmektedir. Ölçünün alınmasından hemen sonra ise artık sıra üretimin yapılmasına gelecektir. Doğru grafik tasarım çalışmaları sonrasında gerekli olan ölçülerin alınmış olduğu kaplamaların araçların cam kenarı, arka silecek dipleri, anahtar deliği, kapı kolları ve kapı araları gibi yerlerinde dikkatli olacak şekilde arabaya uygulanmalıdır. Aksi durumda araç giydirme çalışması sonrasında firmanın logosu ya da ismi kötü bir yere gelerek görülemeyecektir. Bu tarz durumların önüne geçilmesi adına öncelikli olarak araç giydirme konusunda başarılı sonuçlar alınacak olan isimler arasından en iyi seçimin yapılması önemlidir.