Ürün Fotoğraf Çekimi

Ürün Fotoğraf Çekimi

Ürün Fotoğraf Çekimi

Ürün fotoğraf çekimi, hangi kategoride ya da sektörde olduğu fark etmez istenilen her türlü ürün için ilan, katalog veya sosyal medya üzerinden tanıtım yapılacağı zaman; yapılmakta olan en temel işlemlerden bir tanesidir. Özellikle de son dönemlerde artık görselliğin ciddi anlamda ön plana çıkmaya başlaması ile birlikte büyük küçük fark etmeden markaların çok büyük bir kısmı ürün satışı öncesinde tanıtım için ya da satıştaki ürünlerinin çok daha fazla kişiye ulaşması adına bu konudaki deneyimli fotoğrafçılar ile iletişime geçmeyi tercih ediyorlar. Oldukça önemli bir konu olmasına rağmen ne yazık ki pek çok kişi bu tarz çekimlerin çok kısa bir süre içinde yapılabileceğini düşünmektedir.

Gerçekte ise durum çok daha farklıdır. Gerçekleştirilecek olan ürün fotoğraf çekimleri için ilk önce fotoğraf çekimi gerçekleştirilmiş olacak ancak daha sonrasında ise yapılmış olan çekimlerin üzerinde gerekli olan çalışmalar yapılacaktır. Bu konuda deneyimli olmayan kişiler tarafından yapılacak olan çalışmaların ardından ise ne yazık ki çekimler ürün ile alakalı istenilen özelliklerin ortaya çıkmasına yardımcı olmayacaktır. Markalar da şimdilerde bu konuda çok daha bilinçlendi ve ürünleri ile alakalı fotoğraf çekimlerini yaptırmadan önce doğru fotoğrafçılar ile iletişime geçilmesi gerektiğini bilmektedir. Fotoğrafçı, ürün fotoğraflarını çekmeden önce ürünle ilgili gerekli olan tüm bilgileri eksiksiz olarak öğrenmelidir.

Alınacak olan bu bilgiler ışığında Ankara fotoğraf çekimini yapacak olan fotoğrafçılar tarafından ürünün hangi özelliklerinin ön plana çıkartılması gerektiği konusunda net olarak bilgiler elde edilmiş olacaktır. Bu aşamada marka ile doğru bir şekilde iletişime geçilmesi adına gerek hedef kitle gerekse istenilen konular ile alakalı net bilgiler elde edilecektir. Ön çalışmaların yapılmasının ardından ise ürün fotoğraf çekimini yapacak olan fotoğrafçı planlama çalışmalarına başlayacaktır. Konseptin belirlenmesi, çekimlerin nerede yapılacağı, hangi makine ya da lenslerin kullanılacağı konuları ile alakalı bilgilerin netleşmesi sonrasında ise artık sıra fotoğraf çekimleri yapılmaya başlanacaktır. Bazı kişiler bu fotoğraf çekimlerinin arka arkaya yapılarak tamamlanabileceğini düşünüyor. Ancak gerek klasik tarzdaki gerekse konsept fotoğraf çekimlerinde fotoğrafçının gerekli olan tüm detaylara hakim bir şekilde doğru teknikleri kullanarak çekimlerini yapması önemlidir.

Ürün fotoğraf çekimi konusunda deneyimli olan fotoğrafçılar, gerekli olan tüm detayları önceden yerine getirdiği için en doğru açıdan çekimlerini yapmaya başlayacaktır. Işık ve derinlik ayarlarının doğru bir şekilde yapılmasından sonra ise artık sıra çekilmiş olan bu fotoğrafların düzenlenmesine gelecektir. Gerçekleştirilmiş olan fotoğraf çekimleri esnasında bazı birkaç kötü fotoğraf olmuş olursa olsun fark etmez fotoğrafçı ürünler ile alakalı istenilen çekimleri elde edeceklerine inanmış oldukları fotoğrafları diğerlerinden ayıracaktır. Sonraki aşamada ise artık sıra bu fotoğrafların düzenlenmesine gelecektir. Ürün fotoğraf çekimi ile ilgili tüm detayların üzerinde durulmasının hemen ardından artık bu ürünlerin tanıtımları adına olumlu bir adım atılmış olacaktır.