Yüksek Gerilim Hatları,Yüksek Gerilim Enerji Nakil Hatları,

Yüksek Gerilim Hatları Malzemeleri İçin Eydem Grupu Seçin

Elektriğin yaygınlaşması hayatımıza birçok kolaylık getirdi. Elektriğin yerleşim bölgelerine taşınması da kolaylaştı. Yüksek gerilim enerji nakil hatları ile elektriğin bize ulaşmasını sağlar. Bu sayede elektriğin voltajı daha kullanışlı hale gelir. Başka bir deyişle, yüksek gerilim enerji nakil hatları, elektriğin yerleşim alanlarına daha güvenli iletimini sağlamak için kurulan hatlardır. Yüksek voltajlı enerji nakil hatlarında elektrik, kalın kablolar veya halatlar aracılığıyla aktarılır. Bu teller veya ipler çeşitli malzemelerden yapılmış direklere bağlanır. Bu sayede elektrik enerjisinin ankara reklam yerleşim alanlarına dağıtımı daha güvenli bir şekilde yapılmaktadır.

Yüksek Gerilim Enerji Nakil Hatları

Yüksek gerilim enerji nakil hatları  için kullanılan birçok araç bulunmaktadır. Bu araç sayesinde yerleşim yerlerine sürekli elektrik dağıtımı yapılacaktır. Yüksek gerilim enerji nakil hatlarında kullanılan bazı ekipmanlar koruma amaçlıdır. Takımlar; kalkan iletkeni, ark boynuzları, ark kalkan halkaları ve saplamalar.
Koruyucu iletken: Yüksek gerilim enerji nakil hatları ve şalt sahalarında topraklama işlemini sağlar. Koruyucu iletken ve trafo merkezleri arasında iletişim sağlanır. Orta ve yüksek gerilim hatlarının üst kısmında koruyucu iletken görülmektedir. Ayrıca koruyucu iletkenlerde elektrik enerjisi iletimi olmadığından kuşları tespit etmek mümkündür.
Ark boynuzları: İzolasyonu korumak için yüksek gerilim hatları monte edilirler. Ark boynuzlarının işlevi, iletkenlerde kısa devre veya ark sıçraması durumunda izolasyona zarar vermeden topraklama sağlamaktır.

Bow Guard Rings – Bow Rings, yay boynuzları ile birlikte kullanılır. Ark kornası ile halkalar arasındaki izolasyonda oluşan ark topraklamasını sağlar.

Yüksek Gerilim Hatları Malzemeleri

Kuşkonmaz: Kuşların yüksek gerilim enerji nakil hatlarında yuva yapması istenmeyen bir durumdur. Kuşları yüksek gerilim enerji nakil hatlarına yerleştirmek güvenli değildir. Bu nedenle kuşların yüksek gerilim iletim hatlarında yuva yapmaması veya kuşların tünememesi için “V” şeklinde dikmeler üretilmiştir. Saplamalar genellikle izolatörlerin konsola bağlantı noktasında yüksek gerilim hatlarına takılır ve kirişin saplama konsollarına sırayla monte edilir.
Yüksek gerilim enerji nakil hatlarında kullanılan diğer ekipmanlar aşağıdaki gibidir. Ara parçalar uyarı topları, kampçılar ve amortisörlerdir. Bu parçalar koruma amaçlı kullanılmaz, sadece gerektiğinde kullanılır.

Ayırıcılar: Yüksek gerilim hatlarında aynı fazdaki iletkenlerin birbirine çok yakın olmaması için kullanılır. Genel mesafe aralıkları 50 metre-70 metredir. İletken sayısı, iletken sayısına göre değişir. İletkenlerin üzerine 2, 3, 4, 5 ve 6 şeklinde ara parçalar yerleştirilir.
İkaz Topları: Yüksek gerilim enerji nakil hatlarının korunması için kullanılan 4 kg kırmızı ve beyaz bilye büyüklüğünde uyarı topları, helikopterlerin sürücüyü algılamasını sağlar. Alüminyum malzemeden yapılmış uyarı topları radarda görülebilecek büyüklüktedir.

Amortisörler: Rüzgardan gelen titreşim için kullanılan amortisördür. Bu titreşimler ile vidalarda gevşeme meydana gelir. İzolatörün 1 metre -1.5 metre önüne monte edilirler.
Kampçılar: Orta ve yüksek gerilim fişleri görevi gören kutuplardaki iletkenleri birleştirmek için kullanılır.

333comtr

333 Reklam ajansı olarak; grafik tasarım ve uygulama, fotoğraf çekimi, açık hava reklam uygulamaları, yazılım, web sitesi tasarımı, sosyal medya yönetimi, matbaa ve prodüksiyon hizmetlerini bir arada vermekteyiz.@333 Reklam

Bizi instagram üzerinden canlı takip edin güncel ürünlerimizden ilk siz haberdar olun.