MEKAN ve MİMARİ FOTOĞRAF ÇEKİMLERİ

Mekan fotoğraf çekimi konusunda özellikle son dönemlerde de oldukça ciddi artış meydana gelmeye başladı. Böyle olunca da işletmeler ya da mekan sahipleri kendilerini en iyi şekilde tanıtmak adına mekan fotoğraf çekimine dikkat ediyorlar. Ancak buna rağmen bu konu ile alakalı bilgi sahibi olan kişilerin sayısı beklenenin altında olabiliyor. Bilgi sahibi olunmadığı için de yapılacak olan çalışmalar ne yazık ki istenilenin çok daha altında kalabiliyor. Bazı fotoğrafçıların diğer çekimler konusundaki yeteneklerini bu alanda da kullanabileceğini düşünmesi sonrasında ise mekan fotoğraf çekimi istenildiği tarzda olmayacaktır. Dolayısıyla çekim yaptıracak olan kişinin öncelikli olarak Ankara reklam ajansı gibi bu konuda deneyimli fotoğrafçıları bünyesinde barındırabilecek yerler ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Hangi firma ya da fotoğrafçı ile çalışılmak isteniyorsa, bu konuda yapılacak olan çalışmalar neticesinde artık gerekli olan karar verilmiş olacaktır. Mekan fotoğraf çekimi ile alakalı fotoğrafçı ile görüşmelere başlandığı zaman bu konu ile alakalı her türlü bilgi alışverişinin çekim öncesinde yapılması önemlidir. Çünkü bu sayede mekan fotoğraf çekimi sona erdiği zaman ortaya istenilen tarzda çalışmaların çıkması da sağlanmış olacaktır. Çekimin yapılacağı mekan sahibinin öncelikli olarak isteği mekan fotoğraf çekimi sonrasında mekanın canlı ve albenili bir şekilde görülmesini sağlamak olmaktadır. Dolayısıyla fotoğrafçı öncelikli olarak bu konuda ne tarz çalışmalar yapılması gerektiğini belirledikten sonra çalışmaların öncesinde planlama yapmaya başlayacaktır.

Çekimlerde Işığın Önemi Nedir ?

Bu planlama sonrasında ise artık mekan fotoğraf çekimi için çalışmalara da başlanmış olacaktır. Kapalı mekan çekimleri içerisinde yer alan mekan fotoğraf çekimi esnasında ışığın doğru şekilde ilgili alana yansıtılması büyük bir öneme sahiptir. Çünkü çekim yapılırken mekanın ilgili yerlerinin ön plana çıkartılması ya da mekanın sıcak bir görünüme ulaşması adına çekimlerin öncesinde mekan ile alakalı gerekli olan çalışmaların yapılması önemlidir. Kimi durumlarda mekanın içerisindeki eşyaların yerinin değiştirilmesi ya da içerisinden bazı eşyaların çıkartılması, eklenmesi gerekebilmektedir. Dolayısıyla konusunda uzman olan fotoğrafçılar tarafından yapılacak olan mekan fotoğraf çekimi işlemleri ile birlikte kısa sürede istenilen tarzda sonuçlara da erişilmiş olacaktır.

Işık, Zaman Dilimine Göre Nasıl Ayarlanır ?

Mekan ile alakalı düzenlemeden sonra ise çekimin yapılacağı zaman dilimine göre de ışık seçiminin yapılması gerekmektedir. Gündüz ya da öğlen vakitlerinde mekan fotoğraf çekimi yapılacağı zaman fotoğrafçılar genel olarak doğal ışıktan yararlanmayı tercih ederler. Ancak kimi durumlarda mekan fotoğraf çekiminin yapılacağı alanda ekstradan ışık kullanılması gerekebilmektedir. Buna ihtiyaç duyulup duyulmayacağının belirlenmesi adına fotoğrafçı çekim öncesinde mekana gelerek incelemelerde bulunabilecektir. Bu incelemelerin sonrasında ise artık çekimler ile ilgili nelere ihtiyaç duyulacağı konusunda net olarak fikir sahibi olunması işlemi gerçekleştirilmiş olacaktır. Çekimlerin sona ermesinin ardından ise artık sıra fotoğrafların dikkatli bir şekilde incelenmesine gelecektir. Gerekli olan işlemlerin yapılmasından sonra ise mekan fotoğraf çekimi işlemi tamamlanmış olacaktır.

Mimari Fotoğraf Çekimi

Mimari fotoğraf çekimi, gerekli teknikler kullanılarak mimari alanların fotoğraflarının çekilmesi işleminin genel adıdır. Fotoğrafçıların bir kısmı mimari fotoğraf çekiminin diğer çekimlere oranla çok daha kolay olduğunu düşünür. Fakat bu alanda yeterli oranda bilgi sahibi olunmadığı için ortaya çıkacak olan sonuçlar ne yazık ki kimi zaman istenilenden çok daha farklı olabilmektedir. Böylesi durumların engellenmesi adına ise mimari fotoğraf çekimi öncesinde gerekli olan tüm detayların bilinmesi önemlidir. Mimari fotoğraf çekimleri pek çok farklı fotoğraf çekim alanını bünyesinde barındırmaktadır. Klasik tarzdaki yapıların yanı sıra tarihi eserlerin anıtımı amacı ile yapılan fotoğraf çekimleri de yine bu alanda değerlendirilmektedir.
Bundan dolayı da mimari fotoğraf çekimi ile alakalı çalışmalar yapılırken her bir detayın doğru şekilde belirlenmesi, çekimlerin istenilen tarzda sonuçlanması adına önemlidir. Kaliteli bir fotoğrafçının mimari fotoğraf çekimi öncesinde mutlaka mimari perspektif konusunda bilgi sahibi olması önemlidir. Aksi durumda çekimlerin hangi açılardan en iyi şekilde yapılabileceği gibi konular ile alakalı yanlış seçimler gerçekleştirilebilmektedir. Bu aşamada eğer gerekiyorsa mimar ile konuşulmalı ve mimari fotoğraf çekimi ile ilgili hangi detaylara dikkat edilmesi gerektiği konusunda net bilgiler elde edilmelidir. Mimari fotoğraf çekimleri oldukça geniş alanlar üzerinden yapılabilecek olan çekimlerden bir tanesi olarak da bilinmektedir. Bundan dolayı da belli başlı ekipmanların mutlaka yanında yer alması çok büyük bir öneme sahip olmaktadır.
Çekim yaparken hangi tarz durumların kendini göstereceği hiç belli olmaz. Olumsuzlukların kendini gösterebileceği durumlarda özellikle de tarihi yerlerde mimari fotoğraf çekimi yapılacağı zaman herhangi bir ekipmanın unutulması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Mesela şehirden oldukça uzak bir yerde mimari fotoğraf çekimi yapılmak istendiği zaman ekipman eksikliği demek, çekimin o an için sona ermesi anlamına gelecektir. Dolayısıyla mimari fotoğraf çekimi esnasında nerede çekimler yapılacaksa yapılsın fark etmez mutlaka istenilecek olan sonuçların elde edilmesi adına çalışmaların doğru yapılması önemlidir. Genelde fotoğrafçıların mimari fotoğraf çekimi söz konusu olduğu zaman karşılaştığı en büyük sıkıntılardan biri ışığın doğru kullanılamaması.
Böyle olunca da mimari fotoğraf çekimi esnasında çekimler arzu edilen kalitede olmayacaktır. Ankara reklam ajansı bünyesinde mimari fotoğraf çekimi yapılacağı zaman çekimin nerede yapılacağına bakılarak buna göre mümkün olduğu kadar doğal ışık kullanılmalıdır çünkü bu istek yapay ışıkla gerçekleştirilmek istenirse maliyet ne yazık ki istenilenden çok daha farklı olacaktır. Gündüz, öğle vakti gibi zaman dilimleri bu konuda insanlara istediklerini verecektir. Bununla birlikte kaliteli bir çekim için mimari yapının etrafı iyice incelenerek her açısı ile alakalı notlar alınmalıdır. Daha sonrasında bu notlar incelenecek ve yapının çekilmesi adına hangi pozisyonlar kullanılacaksa ona göre de odaklar konusunda bilgi sahibi olunarak mimari fotoğraf çekimi kolaylıkla yapılabilecektir.

@333 Reklam

Bizi instagram üzerinden canlı takip edin güncel ürünlerimizden ilk siz haberdar olun.