YEMEK VE MENÜ ÇEKİMLERİ

Yemek fotoğraf çekimi çalışmaları özellikle de son yıllarda çok büyük bir dikkatle gerçekleştirilmekte. Bunun en büyük sebebi ise bu fotoğraf çekimi ile birlikte insanların yani hedef kitlenin etkilenmesinin gerektiğidir. Özellikle de son dönemlerde bu konuda yapılmakta olan çalışmaların artması sonrasında yemek fotoğraf çekimi konusunda fotoğrafçılar hiç olmadığı kadar büyük bir özeni göstermek zorundalar. Aksi durumda yapılacak olan yemek fotoğraf çekimi çalışmaları sonrasında insanların isteklerini yerine getiremedikleri için istedikleri başarılı sonuçları elde edemiyorlar. Bu tarz olumsuz durumların kendini göstermesini engellemek adına ise özen gösterilmesi gereken birkaç küçük detay bulunmakta. Bunlardan bir tanesinin bile eksik olması demek, fotoğrafların istenilen detaylara sahip bir şekilde çekilememesi anlamına gelecektir.

Birçok kişi yemek fotoğraf çekiminin çok basit bir şekilde gerçekleştirilebileceğini düşünmekte. Çünkü yemek fotoğrafları ile alakalı çekimlere dışarıdan bakıldığında yemeğin ortaya konulduğu sonrasında da kolay ve hızlı bir şekilde fotoğrafının çekildiği düşünülür. Bu düşünce ile yaptıkları çekimlerin ardından ise ortaya çıkan sonuçlar onların düşündüklerinden çok daha kötü olmaktadır. Yemek fotoğraf çekimi esnasında öncelikli olarak bu konuda deneyimli kişiler ile çalışmak büyük bir öneme sahiptir. Bu kişiler sayesinde yapılacak olan yemek fotoğraf çekimi hiçbir sorun olmadan kolaylıkla gerçekleşmiş olacaktır. Ankara fotoğraf çekimi ile alakalı deneyimli kişiler ile yapılacak olan görüşmelerin sonrasında kısa bir süre içerisinde gerekli olan her türlü çalışma ile ilgili alakalı işlemler yapılacaktır.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Yapılacak olan incelemeler sonrasında da görülebileceği üzere yemek fotoğraf çekimi konusunda dikkat edilecek olan şeylerin başında doğru fotoğraf makinesi ve lens seçimi gelmektedir. Çünkü lensine göre yemek fotoğraf çekimi ile ilgili ayrıntılı ve başarılı sonuçların elde edilmesi mümkün olmaktadır. Daha sonrasında ise sıra ışık çalışmalarına gelmekte. Normalde konu fotoğrafçılık olduğu zaman ışığın doğru olarak kullanılması çok büyük bir öneme sahiptir. Yemek fotoğraf çekimi öncesinde çekimin nerede yapılacağı, saati gibi detaylar önemlidir. Çünkü buna göre ışık ayarlaması yapılabilecektir. Örneğin pencere kenarında yemek fotoğraf çekimi yapılmak isteniyorsa, mümkün olduğu kadar doğal ışıktan yararlanılması, etkileyici sonuçlar açısından önemli olacaktır.

Bir Sonraki Aşama Nedir ?

Sonraki aşamada ise yemek fotoğraf çekimi için doğru aksesuarlar ile kompozisyonun oluşturulması gerekmektedir. Bir yemeğin tek başına çekilmesi ile yanında birbiri ile uyumlu aksesuarlarla çekilmesi arasında oldukça ciddi farklar bulunmaktadır. Yemek fotoğraf çekiminin düşünülenin aksine mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde yapılması önemlidir. Tabağın çok yüksekten değil de en fazla 15 ila 30 derece açı ile bakacak tarzdaki çekimler sonrasında hem derinlik hissi hem de yemeğin dokusu ortaya çıkartılmış olacaktır. Yapılacak olan çekimlerin sonrasında ise fotoğrafçı elde etmiş olduğu çekimleri inceleyerek hangilerinin kullanılacağı, bunların nasıl düzenleneceği ile alakalı çalışmalar yapacak ve yemek fotoğraf çekimi tamamlanacaktır.

Menü Fotoğraf Çekimi

Menü fotoğraf çekimi, restaurantların içerisindeki yiyeceklerin tanıtımı ile alakalı çekimlerin genel adıdır. Geçmiş dönemlerde bu tarz çekimler yapılmıyor, bunun yerine geçmiş dönemlerde aynı menüler ile alakalı yapılmış olan çekimler kullanılıyordu. Ancak şimdilerde pek çok kişi menü fotoğraf çekimi ile alakalı çok daha etkili çalışmaların yapılmaya başlaması sonrasında Ankara fotoğraf çekimi ekibi bu konuda insanların isteklerini en iyi şekilde yerine getirmek adına çalışmalarını sürdürmekte. Menü fotoğraf çekimi düşünülenin aksine yalnızca sıcak yemekler için yapılmamaktadır. Gerek içecekler gerekse tatlılar ve aperatifler de yine bu kategori dahilinde kendine yer bulur. Dolayısıyla artık yalnızca restaurantlar değil aynı zamanda kafe, bar gibi yerler için de bu tarz fotoğraf çekimleri yapılabilmektedir.

İnsanlar menü fotoğraf çekimi esnasında yalnızca doğru fotoğraf makinesi ve lensinin seçilmesinin yeterli olabileceğini düşünmekte. Ancak menü fotoğraf çekimi ile alakalı bilinmesi gerekli pek çok farklı detay bulunmaktadır. Bu detaylara dikkat edilmesi demek, çekimlerin istenildiği gibi kaliteli ve ilgi çekici tarzda olması anlamına geliyor. Menü fotoğraf çekimi yapılacağı zaman konseptin doğru olarak belirlenmesi önemlidir. Çünkü menüdeki yiyeceklerin direkt olarak çekilmesi her zaman istenilen etkinin elde edilebileceği anlamına gelmemektedir. Bunun yanı sıra fotoğraf çekimi yapılmadan önce menünün hangi tabaklarda servis edileceğinden nerede çekimlerin yapılacağı gibi detayların doğru olarak belirlenmesi sayesinde çekimlerin sonrasında elde edilecek olan fotoğraf oldukça kaliteli olacaktır.

Birçok kişi menü fotoğraf çekimi çalışmalarında ışık detaylarının neden önemli olduğunu tam olarak bilememektedir. Aşırı loş ışık kullanmak çekimi yapılan ürünlerin tam olarak ortaya çıkartılamaması anlamına gelirken çok fazla ışık kullanmak ise menü fotoğraf çekiminin sonrasında ürünlerin hiçbir şekilde görüntülenememesine sebebiyet verecektir. Fotoğrafçı çekimin günün hangi saatinde ve nerede yapılacağına bakarak en doğru sonuçları elde etmek adına gerekli olan her türlü çalışmayı yapacaktır. Menü fotoğraf çekimi esnasında menüde yer alan her bir ürünün tek bir kare içerisinde en etkili ve ilgi çekici şekilde görülmesini sağlamak önemlidir.

Fotoğrafçı, gerekli olan detaylara dikkat ettikten sonra menü fotoğraf çekimini tamamlayacaktır. Bunun sonrasında ise artık sıra ikinci aşama olan düzenlemeye gelecektir. Gerek normal fotoğraflarda gerekse menü fotoğraf çekiminde kullanılan fotoğraf düzenleme programlarının doğru olarak kullanılması büyük bir öneme sahiptir. Bazı fotoğrafçılar menü fotoğraf çekimi sonrasında düzenleme programını kullanırken ne yazık ki elde edilen çekimler, düzenlenmenin ardından kullanılmaz hale gelecektir. Bu konuda deneyimli olan fotoğrafçılar, kısa bir süre içerisinde yapacağı düzenleme işlemleri ile birlikte artık oldukça kısa bir süre içerisinde menü fotoğraf çekimi tam olarak tamamlanmış olacaktır. Geçmiş dönemlerin aksine artık fotoğrafçılar en yeni fotoğraf çekim tekniklerini kullanarak en kısa sürede istenmiş olunan menü fotoğraf çekimi çalışmalarını tamamlamış olurlar.

@333 Reklam

Bizi instagram üzerinden canlı takip edin güncel ürünlerimizden ilk siz haberdar olun.