VİDEO MONTAJI

Montaj denildiği zaman pek çok kişinin aklına öncelikli olarak gelen şeylerin başında sinema sektörü ilk sıralarda yer almakta. Ancak çekim yapılan her konu ile alakalı Ankara fotoğraf çekim ekibi tarafından montaj işlemleri yapılmaktadır. En basit tabiri ile montaj, ayrı ayrı yapılmış olan çekimlerin ya da kayıtların doğru şekillerde birleştirilmesi sonrasında kullanılacağı konu ile alakalı uygun olan hale getirilmesi işlemidir. Fotoğraf çekimleri sonrasında yapılacak olan montaj işlemi ile birlikte birbirinden farklı görüntü kısımlarına ait olan negatiflerin birleştirilmesinden sonra bunların yeniden basılması ya da bir filmin üzerinde çok sayıda olacak şekilde sıralanması işlemi de gerçekleştirilmiş olacaktır.

Video çekimlerinde montaj işlemi yapılacağı zaman ise bu sefer ayrı ayrı olarak çekilmiş olan film parçaları dikkatli bir şekilde birleştirilecek ve ortaya kesiksiz tarzda bir görüntü çıkartılmış olacaktır. İnsanların şimdilerde video montajını çok kolay bir şekilde yapabileceklerini düşünmelerindeki en büyük etkenlerin başında hiç şüphesiz ki yayınlanmakta olan programlar ilk sırada kendine yer bulmakta. Bu tarz programlar belki ufak çapta, kişiler tarzda hazırlanmış olan videoların montaj işlemlerinin yapılmasına olanak tanıyor olsa da profesyonel anlamda çalışmalar yaptırmak isteyen kişilerin çok daha farklı çalışmalara imza atan kişiler ile iletişime geçmesi önemlidir. Aksi halde böylesi programlar aracılığı ile yapılacak olan montajların sonrasında ortaya çıkacak olan görüntüler ne yazık ki bekleneni vermekten uzak olacaktır.

Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Günümüzde artık pek çok farklı konu ile alakalı çekilecek olan videolarının montaj işlemlerinin yapılması adına ilk olarak dikkat edilmesi gereken şey, bu konudaki uzman kişiler ile iletişime geçmek olmalıdır. Bunun ardından çekilmiş olan ham tarzdaki video çekimlerinde yer alan sesler ve görüntüler montaj işlemi için video kaydedici içerisindeki boş kasete dikkatli ve sıralı bir şekilde kaydedilecektir. Montaj çalışmalarında kullanılan bu iki videonun arasında ise kurgu kontrol cihazı yer almaktadır. Bu cihaz sayesinde her iki video da doğru şekilde takip edilecektir. Takip ile birlikte kurguyu yapan kişinin vermiş olduğu komutlar iletişmekte ve kurgunun her bir karesi karesine doğru bir şekilde yapılması işlemi gerçekleştirilmiş olacaktır.

Doğru İnceleme Nasıl Olmalıdır ?

Yapılacak olan montaj işlemlerinde ilk olarak çekimlerin doğru bir şekilde incelenmesi önemlidir. Çünkü böylece hangi çekimden sonra hangisinin eklenmesi konusunda da bir sıkıntı çıkmayacaktır. Pek çok kişi bu konuda çalışmalar yaptırdıktan sonra ortaya çıkan sonuçtan memnun olmuyorlar. Bunun en büyük sebebi ise kurgu yani montaj işlemi esnasında çekimler arasında uyumsuzlukların olması. Konusunda deneyimli olan kişiler ilk aşamada çekimleri dikkatlice inceleyeceği için hikayenin yani kurgunun nereden başlayıp nerede biteceği konusunda bilgileri elde edecek ve daha sonrasında da işlemlere başlayacaktır. Böylece kısa bir süre içerisinde montaj işlemleri tamamlanacak ve ortaya istenilen tarzdaki videolar çıkmış olacaktır.

@333 Reklam

Bizi instagram üzerinden canlı takip edin güncel ürünlerimizden ilk siz haberdar olun.