MATBUU EVRAK BASKI

Matbu evrak baskı çalışmaları firmaların matbaa çalışmaları konusunda en fazla üzerinde durduğu konuların başında geliyor. Çünkü hangi sektörde olduğu fark etmeden her türlü firma, yapacağı çalışmalar ile alakalı gerçekleştirilecek olan matbu evrak baskılarından elde edilecek olan evrakları kullanmaktadır. Dolayısıyla geçmiş zamanlardan günümüze kadar geçen süre içerisinde matbu evrak baskı işlemlerinin sayısı her geçen gün artış göstermiş olsa da bu kavramı bilmeyen pek çok kişi bulunmaktadır. En basit anlatım ile matbu evrak basılmış olan hazır evraktır. Belirli bir rutine göre düzenli olarak gerçekleştirilmekte olan evrak işleri bu kategori içerisinde kendine yer bulmaktadır.

Şimdilerde matbu evrak baskı denildiği zaman insanların akıllarına yalnızca basılı evraklar gelmiyor. Bununla birlikte imzalı evraklar ya da kıymet taşımakta olan damgalı evraklar da yine aynı kategoride değerlendirmeye alınmaktadır. Ankara grafik tasarım bünyesinde yapılmakta olan matbu evrak baskı çalışmaları ise oldukça geniş bir yelpaze üzerinden insanlara sunulmaktadır. Dolayısıyla insanların ilk olarak dikkat etmeleri gereken şey ne tarzda matbu evrak baskısı yaptırmaları gerektiğine karar vermek olmalıdır. Geçmiş dönemlerde bu tarz evraklar tek renk ve A4 ebatlarında hazırlanıyordu. Ancak matbaanın ilerlemeye başlamasından sonra bu konuda da oldukça radikal kararlar alınmaya başladı. Artık yalnızca renk değil iki, üç hatta dört renkli, A4 ya da A5 boyutlarında basımları gerçekleştirilebilmektedir.

Matbuu Evraklar Nerelerde Kullanılır ?

Ciltler halinde hazırlanan matbu evrak baskılarda ciltleme şekli ağırlıklı olarak tutkallıdır. Böylece kullanımı da oldukça kolay olacaktır. Birçok kişi matbu evrak baskısının yalnızca devlet dairelerinde kullanılması adına yapılabileceğini düşünse de adisyonlar, dilekçeler, tahsilat makbuzları, sipariş fişleri, reçeteler, dekontlar, antetli kağıtlar da yine matbu evrak baskılarına örnek gösterilebilmektedir. Bu tarz bir baskı çalışması yaptırılmak istendiği zaman öncelikli olarak teknik özelliklerinin net olarak belirlenmesi önemlidir. Teknik özelliklerin belirlenmesinden sonra ise artık sıra matbu baskıların kişiselleştirilmesine sıra gelecektir. Firmalar eğer isterlerse bu tarz evraklarda kendi logolarını isimlerini kullanabilirler. Özellikle antetli kağıtlarda logo, isim ya da adres bilgilerinin mutlaka dikkatli bir şekilde yer alması önemlidir.

Hangi İşlem Aşamalarından Oluşuyor ?

Renk, üzerinde yer alacak bilgiler gibi detaylardan sonra ise artık matbu evrak baskı çalışmalarına da başlanmış olacaktır. Genel itibari ile bu baskıda her bir cilt için üretilecek olan sayfa sayısı bellidir. Ancak firmalar eğer isterlerse özel olarak matbu evrak baskı sayısı belirtebilir ve çalışmaların buna göre şekillendirmesini sağlayabilirler. Baskı öncesinde son taslağın kişilere gösterilmesinden sonra elde edilecek olan evraklar tam anlamıyla istenilen şekilde olacaktır. Özellikle de son zamanlarda artık her türlü firmanın kendi kurumsal kimliğini bu tarz ürünler ile ortaya çıkartmaya başlamasından sonra matbu evrak baskı konusu daha öncesinde hiç olmadığı kadar büyük bir öneme sahip olunca yapılan çalışmalarda kalite de aynı oranda yükselmiş oldu.

@333 Reklam

Bizi instagram üzerinden canlı takip edin güncel ürünlerimizden ilk siz haberdar olun.