Responsive Web Tasarımları

Responsive Web Tasarımları

Responsive Web Tasarımları

Responsive web tasarımları çalışmaları ile beraber günümüzde internet siteleri tablet ya da mobil cihazlar üzerinden ziyaretçiler tarafından görüntülenmek istendiği durumlarda sorunlar ile karşılaşmıyorlar. Bilindiği üzere normal tarzdaki internet sitelerinin cep telefonları ve tabletler üzerinden ziyaret edilmek istendiği durumlarda birçok farklı sorun kendini gösterebiliyor. İnsanların günümüzde internet sitelerine tabletler ya da cep telefonları üzerinden girmelerindeki sayının ciddi oranda artış göstermesi ile beraber ise artık internet siteleri üreticileri bu konuda farklı araştırmalara başlıyorlar. Ankara web tasarım tarafından gerçekleştirilecek olan bu tasarım işlemleri esnasında internet siteleri tam anlamıyla istenildiği gibi yüksek sayılarda müşteri çektiği tarzda hazırlanmış oluyor.

Buna rağmen halâ pek çok internet sitesi sahipleri, bu tarz tasarımların gerekli olup olmadığı konusunda net olarak fikir sahibi olamayabiliyorlar. Halbuki responsive web tasarımı ile birlikte internet siteleri mobil cihazlar üzerinden hiçbir sıkıntı yaşanmadan kullanıma uygun bir hale gelmiş olmaktadır. Tasarımcılar tarafından yapılacak olan çalışmalar öncesinde internet sitesi dikkatli bir şekilde incelenecektir. İncelemenin ardından ne tarz çalışmaların yapılması gerektiği belirlenmiş olacaktır. Gerçekleştirilmiş olan bu incelemelerin hemen sonrasında ise hangi ekran boyutlarına göre tasarım işlemlerinin yapılacağına net olarak karar verilecektir. Bilindiği üzere pek çok farklı ekran tipine sahip cihaz şimdilerde kullanıcıların beğenisine sunulmaktadır. Bundan dolayı da yapılacak olan çalışmalar esnasında mutlaka ekran boyutları göz önünde bulundurulmalıdır.

Şimdilerde en fazla kullanılan ekran boyutlarının dikkatli bir şekilde incelenmesinden sonra bunlar arasından seçimin en iyi şekilde yapılması da yine responsive web tasarımları konusu içerisinde kendine yer bulmaktadır. Geçmiş dönemlerin aksine artık web tasarımı konusunda kendini gösteren başarılı sonuçları değerlendirmek isteyen site sahipleri, bu çalışmayı yaptırmak istedikleri zaman ortaya tam anlamıyla istemiş oldukları sonuçlar çıkmış olacaktır. Üstelik tasarım işlemleri sırasında internet sitesinin orijinal halinde bulunan butonlar ya da resimler gibi parçalarda herhangi bir değişim kendini göstermemiş olacaktır. Özellikle de son dönemlerde büyük şirketler sahip oldukları internet sitelerini responsive web tasarım ile hazırlamaya özen göstermeye başladılar.

Yapmış olunan bu çalışmaların sonrasında internet siteleri nereden giriş yapılırsa yapılsın fark etmez sorunsuzca açılıp istekleri yerine getirmiş olacaklardır. 2010 yılından itibaren kullanılmaya başlanmış olan bu internet sitesi tasarımı aynı zamanda arama motorları tarafından da desteklenmektedir. Böylece gerçekleştirilecek olan SEO çalışmaları hem klasik tarzdaki site üzerinden hem de responsive web tasarımı üzerinden giriş yapan kişilerin sonuçları inceleyecektir. Üstelik istenirse tek bir internet sitesi normal ve mobil uyumlu olarak aynı anda kullanıma hazır hale gelmiş olacaktır. Günümüzde artık pek çok internet sitesi tarafından kullanılmakta olan responsive web tasarımları çalışmaları ile beraber insanlar ister bilgisayardan isterse mobil cihazlarından herhangi bir sorun ile karşılaşmadan diledikleri gibi ziyaretlerini yapıyorlar.