Responsive Web Tasarımı

Responsive Web Tasarımı

Responsive Web Tasarımı

 Responsive web tasarımı çalışmaları, şimdilerde internet sitesini çok daha fazla kişiye ulaştırmayı hedefleyen ancak bu aşamada neler yapması gerektiğini tam olarak bilemeyen insanların hakkında ciddi anlamlarda araştırmalar yaptığı konulardan bir tanesi. Bunun en büyük sebebi ise insanların interneti kullanımın artık ciddi oranda artması. Üstelik bu artış yalnızca bilgisayarlar üzerinden girilen siteleri kapsamıyor. İnsanlar artık günün her saati istedikleri her yerden sorun yaşamadan internete girmek istiyor. Birbiri ardına açılmakta olan internet sitelerine mobil cihazdan ya da tabletten girmek isteyenler ise ne yazık ki bazı sorunlar ile karşı karşıya kalıyor. Bu sorunların başında ise internet sitelerinin mobil uyumlu olmaması gelmekte. Böyle olunca insanlar siteleri tablet ya da mobil cihazlar üzerinden ziyaret ettikleri zaman buradan istedikleri kategorileri bulamıyor, sürekli olarak zoom yamak zorunda kalıyor ve pek çok işlemi yapamıyorlar.

Bu durum doğal olarak internet sitesi sahipleri en iyi sonuçların elde edilmesi adına gerekli olan tüm çalışmaları eksiksiz bir şekilde yerine getirmeyi hedeflemekte. İnternet sitesi sahiplerinin yapmaları gereken şey ise artık oldukça basit. Ankara web tasarım tarafından yapılmakta olan çalışmalar neticesinde artık insanlar cep telefonları ya da mobil cihazları üzerinden internet sitelerine giriş yaptıkları zaman ortaya tam anlamıyla onların istedikleri gibi başarılı sonuçlar çıkmaktadır. Responsive web tasarımı çalışmalarında temel amaç internet sitelerinin ekranlar ile tam uyumlu olmasıdır.

İnternet siteleri normal tarzlarda ekranlar adına hazırlandığı zaman tabletlerden ya da mobil cihazlar üzerinden sitelere giriş yapılmak istendiği zaman ortaya pek çok farklı sorun çıktığı için yaklaşık olarak 7 senedir responsive web tasarımı konusu internet sitelerinin sahipleri tarafından ciddi anlamlarda araştırıldığı için ortaya çıkan sonuçlar da tam anlamıyla istekleri karşılamayı başarıyor. Gerçekleştirilecek olan web tasarım çalışmaları esasında normal boyutlardaki internet sitelerine mobil cihazlar üzerinden giriş yapıldığı zaman otomatik olarak şekil değiştirecek ve girmiş olduğu ekranın boyutlarına göre hazırlanmış olacaktır. İnsanlar internet sitelerine girdikleri zaman herhangi bir şekilde zorlanmadan istedikleri başarılı sonuçları elde etmiş olacaklardır.

Hazırlanacak olan internet siteleri içinde önem derecesi diğerlerine oranla çok daha düşük olan parçalar site içerisinde gizlenmiş olacaktır. Dolayısıyla insanlar internet sitelerine giriş yaptıkları zaman karşılarına oldukça sade tasarımlar çıkacaktır. Bununla beraber bu tarz özel tasarımlar artık arama motorları tarafından desteklenmektedir. Böylece gerekli olan arama motoru optimizasyonu çalışmaları yapılmışsa internet siteleri yapılacak olan arama çalışmaları esnasında ilk sıralarda yerini almış olacaktır. Günün büyük bir bölümünü internet üzerinden geçiren insanların büyük bir kısmının en fazla istediği şey olan uyum sorununu ortadan kaldıran responsive web tasarımı ile artık bu sitelere giriş yaparak burada sorunsuzca zaman geçirmeleri hiç olmadığı kadar kolay bir hale gelmiş olacak.