Logo Tasarımı Nasıl Yapılır

Logo Tasarımı Nasıl Yapılır?

Logo Tasarımı Nasıl Yapılır?

Logo tasarımı nasıl yapılır sorusu, son dönemlerde şirketlerin hakkında en fazla araştırma yaptığı konulardan bir tanesi olarak ön plana çıkmaya devam etmekte. Şirketlerin vizyonlarını ve kurumsal kimliklerini en iyi şekilde ortaya koymak adına logo tasarımı hiç olmadığı kadar fazla öneme sahip olmaktadır. Hangi sektörde olduğu fark etmeden markaların kendilerini müşterilerine ve hedef kitlelerine en iyi şekilde ulaştırmak adına logo tasarımlarına artık ciddi anlamda özen gösteriyor. Genel itibari ile şirketlerin imzası olarak da tanımlanabilecek olan logolar; her ne kadar çok basit bir şekilde hazırlanıyormuş gibi görülse de gerekli olan adımlara dikkat edilmediği takdirde ortaya çıkacak olan sonuçlar ne yazık ki istekleri hiçbir şekilde karşılamayacak nitelikte olabilecektir.

Bunu bilen şirketler de artık Ankara grafik tasarım çalışmaları yapan isimler ile iletişime geçerken pek çok farklı detaya dikkat ediyor ve akıllarında yer eden tüm soruların cevaplarını bulmayı hedefliyorlar. Logo tasarımı yaparken ilk olarak dikkat edilecek olan şey, şirketin misyonunun doğru olarak tasarım ekibine anlatılabilmesidir. Firmanın yapmakta olduğu işler, hedef kitlesi gibi detaylar; firmanın ve kurumsal kimliğin önemsenerek buna göre en iyi tasarımların yapılabilmesine olanak tanıyacaktır. Misyonun anlaşılamaması demek, firma ile hedef kitle arasındaki ilişkinin net olarak ortaya çıkartılamaması ve dolayısıyla tasarlanılan logonun arzu edilen etkiyi verememesi anlamına gelecektir.

Direkt bir şekilde misyonu yansıtacak tarzdaki simgelerin kullanılması da etki konusunda sorunların yaşanması anlamına gelir. Bundan dolayı logo tasarımı nasıl yapılır sorusuna doğru cevabın alınması adına dinamikleri mümkün olduğu kadar doğru belirlenmesi gerekecektir. Profesyonel anlamda logo tasarımı yapılırken mümkün olduğu kadar hazır logo taslaklarının kullanılmaması gerekmektedir. Çünkü bunlar hiçbir şekilde profesyonel sonuçların elde edilmesine yardımcı olmayacaktır. Titiz çalışmalar eşliğinde yapılacak olan logo tasarımı esnasında kullanılan profesyonel programlar sayesinde kağıt üzerinde taslak olarak hazırlanacak olan şekillerin son detayları kolaylıkla bilgisayara aktarılabilecektir. Ancak ilk olarak aktarılan çizimler kesin sonuç anlamına gelmez. Bunların hazırlanmasının ardından firma ile iletişime geçilerek logo ile ilgili kesin çizimlerin ortaya çıkartılması adına farklı çalışmalar ve düzenlemeler yapılmaya devam edecektir.

Çizimlerin netleşmesi sonrasında sıra yazı stili ve renk belirlemesine gelecektir. Doğru bir şekilde yapılacak olan logo tasarımında renkler hem dikkatleri üzerine çekecek hem de göz yormadan firma ile alakalı bilgileri kişilere verebilecek tarzda olmalıdır. Çok fazla rengin bir arada kullanılması, insanların gördükleri logoyu net olarak anlayamaması anlamına gelecektir. Aşırı derecede sade olan tasarımlar ise görüldüğü zaman insanların dikkatlerini çekmeyecek ve bundan ötürü de firmanın tanıtımlarında etkin bir rol oynamayacaktır. Başta kartvizitler olmak üzere pek çok farklı alanda kullanılacak olan logolar ile alakalı logo tasarımı nasıl yapılır konusu, en iyi sonuçların elde edilmesi adına önem taşıyacaktır.