Yemek Fotoğrafı Çekim Teknikleri

Yemek Fotoğrafı Çekim Teknikleri

 

Yemek fotoğrafı çekim teknikleri yaratıcılığın en fazla kendini göstermiş olduğu alanlardan bir tanesi olan yemek fotoğrafçılığında oldukça büyük bir öneme sahip tekniklerdir. Konusunda yeterli oranda deneyim sahibi olan yemek fotoğrafçıları nerede yayınlanacak olursa olsun fark etmez, tüm yemek fotoğraflarını büyük bir özenle çekmeyi hedeflemekte ve buna göre de çalışmalarını yapmaktadır. Burada temel amaç ise çekimi yapılacak olan yemeğin izleyicilere mümkün olan en iyi ve güzel bir görüntü ile ulaşmasıdır. Özellikle de son dönemlerde artık insanların gerek yazılı gerekse görsel materyaller üzerinden yemek konusunda yapmakta olduğu araştırmaların artmaya başlamasından sonra artık yemek fotoğrafı çekmek hiç olmadığı kadar büyük bir öneme sahip olmakta.

 

Bunu bilen profesyonel yemek fotoğrafçıları da insanların isteklerini tam anlamıyla yerine getirmek adına çalışmalarını en iyi şekilde yerine getirmeye ve bu konudaki araştırmalarına da hız kesmeden devam etmekte. Geçmiş dönemlerin aksine artık teknoloji hiç olmadığı kadar kendini ön plana çıkartmaya başladı. Böyle olunca da hızlı bir şekilde çekilmesi gereken fotoğraflarda kalite her zaman istenildiği gibi yüksek seviyelerde oluşabiliyor. Lakin kimi zaman deneyimsiz fotoğrafçılar ne kadar en teknolojik cihazlar ile çekimlerini yapıyor olursa olsun fark etmez doğru çekim tekniklerini uygulamadığı için ortaya istenilen sonuçların çıkması da engellenmiş olacaktır.

 

Genel itibari ile yemek fotoğrafı çekim teknikleri ile alakalı fotoğrafçıların dikkat etmeleri gereken ilk detay, hangi tarzdaki yemeklerin çekimlerinin yapılacağıdır. Taze meyveler ya da sebzeler, kekler, kurabiyeler, sıcak soğuk yemekler gibi akla gelen gelmeyen onlarca farklı yemek türü ile alakalı yemek fotoğrafı çekimi yapılacağı zaman; çekimin yapılacağı ve yayınlanacağı yer konusunda gerekli olan her türlü bilgiye sahip olunması gerekmektedir. Fotoğrafçının bu aşamada dikkat ettikleri en önemli şeylerden biri ise kompozisyonun merkezine yemeğin koyulması olmaktadır. Çünkü aksi bir durumda yemek çekimi ile ilgili kullanılacak olan aksesuarlar yemeklerin önüne geçecek ve bunun sonucu olarak da ortaya istenilenden çok daha farklı sonuçlar çıkacaktır. Ne için kullanıldığı fark etmez, yapılacak olan yemek çekimlerinde aksesuarların seçimi mutlaka yemeğe göre seçilmesi gerekmektedir.

Yemek Fotoğrafı Çekim Teknikleri

Seçim esnasında ayarlamaların doğru yapılması ve yemeğin ortaya koymuş olduğu enerjiyi düşürmemesi adına gerekli olan her türlü çalışmanın gerçekleştirilmesi önemlidir. Genel olarak fotoğrafçılar doğal ışık kullanmak istedikleri zaman bunun için gündüz saatlerinde cam kenarında fotoğraf çekimlerini yaparlar. Bu çekimlerde kamera ne çok yukarıda ne de çok aşağıda olacaktır. Ankara fotoğraf çekimi esnasında ayarlamanın doğru yapılması sonrasında yemeğin dokusunun korunması işlemi istenildiği gibi gerçekleştirilmiş olacaktır. Yemek fotoğrafı çekiminin çok hızlı bir şekilde yapılırken aynı zamanda çekimlerin etkili olması da fotoğrafçının deneyimine bağlıdır. Yemek fotoğrafı çekim tekniklerinin doğru uygulandığı bu fotoğraflar ile sonuçlar istenildiği gibi oldukça başarılı olacaktır.

Continue Reading

Yemek Fotoğrafçısı

Yemek Fotoğrafçısı

 

Yemek fotoğrafçısı, herhangi bir konsept dahilinde yemeklerin çekimlerini yapan profesyonel bir fotoğrafçıdır. Geçmiş dönemlerden itibaren artık insanlar pek çok konuda olduğu gibi yemek fotoğraf çekimi konusunda da onlara sunulacak olan en etkili çözümleri sunacak kişiler ile iletişime geçmeyi tercih ediyorlar. Yemek fotoğrafçılığının bu kadar önemli olmasındaki en büyük etkenlerin başında ise insanların yemek ya da yiyecek ile alakalı yapmakta olduğu seçimlerde görsellerin büyük bir öneme sahip olması. Öyle ki kimi yemek konseptleri ne kadar iyi olurlarsa olsunlar fark etmez, görsel anlamda insanlara istediklerini vermemesinden ötürü ne yazık ki istenilen başarılı sonuçların elde edilmesi güçleşecektir.

 

Bunu bilen insanlar da yemek fotoğrafçılığı konusunda deneyim sahibi olan kişiler ile iletişime geçmeyi tercih ediyorlar. Şimdilerde gerek gazete ve dergi gibi yazılı yayın kuruluşları gerekse internet üzerinden sosyal medya platformları ve bloglar gibi alanlarda insanların yemek fotoğraflarını takip etmeleri ve bu takip sayısının ciddi oranda artmaya başlamasından sonra artık yemek fotoğrafçılığı konusunda da ciddi çalışmalar kendini göstermeye başlamış durumda. Yemek fotoğrafçılığı için yapılacak olan çekimlerde fotoğrafçı çekimin ne için yapıldığı fark etmeden her bir fotoğraf için öncelik olarak netliğe dikkat ederler. Çünkü yemek fotoğraflarında özne her zaman yemektir. Bundan dolayı yemeğin gerek aksesuarlar gerekse ışık tarafından geri plana atılması demek, çekimlerin arzu edilen kaliteye ulaşamaması anlamına gelecektir.

Yemek Fotoğrafçısı

 

Bunu bilen yemek fotoğrafçısı, çekimlerden önce çekimlerin nerede yapılacağı konusu başta olmak üzere gerekli olan her türlü detaya dikkat edecek ve çalışmalarını da buna göre yapacaktır. Bir yemeğin fotoğrafının çekilmesi çok kısa sürüyor olsa da bunun arka planındaki hazırlıklar çok daha derindir. Yemeklerin pişirilip sunuma hazır hale getirilmesinin ardından doğru konsept ile birlikte fotoğrafçı tarafından gerekli düzenlemeleri yapmaya başlayacaktır. Bu aşamada deneyimli bir yemek fotoğrafçısı oldukça hızlı olmalıdır. Çünkü aksi durumda ne yazık ki yemeğin ilk aşamadaki güzel görüntüsü ortadan kaybolmaya başlayacaktır. Bunu bilen yemek fotoğrafçısı, ışık ve derinlik ayarları için çekimlere başlamadan önce hazırlıklar yapmaya başlayacaktır.

 

Yapılan bu çalışmaları ise Ankara fotoğraf çekimi ekibi boş tabaklar ile yaparlar. Işık başta olmak üzere gerekli olan ayarların yapılmasının ardından ise sıra masa ve aksesuar konseptinin yani kompozisyonun belirlenmesine gelecektir. Yemekler ile alakalı çekimlerde her zaman ön plana çıkartılması gereken şey tek bir parça olduğu için yemek fotoğrafçısının mutlaka doğru kompozisyonun oluşturulması gerekmektedir. Kimi yemek fotoğraflarında orta kısımda yer alan yemeğin etrafında ise yemeğin içerisindeki renklere uygun olan renkler kullanılabileceği gibi aynı zamanda yemeğin içerisinde yer alan malzemeler de kimi fotoğraflar ham hali ile yemeğin yanında kendine yer bulacaktır. Tüm çalışmaların sona ermesinin ardından yemek fotoğrafçısı tarafından yapılacak olan son düzenlemeler ile artık bu fotoğraflar kullanıma hazır hale gelmiş olacaktır.

Continue Reading

Yemek Fotoğraf Çekimi

Yemek Fotoğraf Çekimi

 

Yemek fotoğraf çekimi söz konusu olduğu zaman pek çok kişinin aklına ilk olarak birbirinden farklı sosyal medya platformuna insanların koymakta olduğu yemek fotoğrafları gelmekte. Ancak bir de bu işin profesyonel boyutu bulunmakta. Yani başta yemek dergileri ve siteleri olmak üzere konu ile alakalı her türlü mecrada fotoğrafların en etkili şekilde kullanılabilmesi adına profesyonel anlamda yemek fotoğrafı çekimleri yapılmaktadır. İnsanların büyük bir kısmı bu tarz çekimlerin oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebileceğini düşünmekte. En basit tabir ile yemeğin sabit bir alana koyulmasından sonra çekimler gerçekleştirilebiliyor. Halbuki gerçekte yemek fotoğrafı çekimi esnasında birçok farklı detaya aynı anda dikkat edilmesi gerekmekte.

 

Detayların başında ise ışığın doğru ayarlanması geliyor. Camın kenarı ya da kapalı bir alanın ortasında yemek fotoğraf çekimi yapılması fark etmez; fotoğrafçının bu aşamada en iyi ışığı yakalaması önemlidir. Aksi durumda yemek ne kadar güzel bir görünüme sahip olursa olsun fark etmez, üzerine düşecek olan ışık onun görüntüsünü kötü bir hale getirmiş olacaktır. Var olan doğal ışıktan yararlanmak istendiği zaman ise ışığın direkt olarak yemeğin üzerine düşmesinden sonra ise gölgelerin doğru şekilde yumuşatılması adına gerekli olan her türlü çalışmanın yapılması gerekmektedir. Bazı fotoğrafçılar yemek fotoğraf çekimi esnasında yalnızca yemeği değil aynı zamanda aksesuarları da çekmek adına çok ciddi efor sarf ediyorlar.

Yemek Fotoğraf Çekimi

 

Olması gereken şey ise yemek fotoğraf çekimi esnasında öznenin yemek olması. Çünkü çok fazla aksesuarın kullanılması sonrasında yemek ne yazık ki ön plana çıkmayacaktır. Bundan dolayı mümkün olduğu kadar çekimin yapılacağı alanın sade olması ve yemeğin kendini göstermesine yardımcı olması gerekmektedir. Yemek fotoğrafının çekimi esnasında arzu edilen sonuçların elde edilmesi adına yemeğin en sıcak ve taze şekilde hazırlanmış olması gerekmektedir. Yemeğin soğumaya başlamasından sonra ilk anda tazeliği ve derli toplu görünüşü kaybolacaktır. Bunun için çekimlerin çok hızlı bir şekilde yapılması büyük bir öneme sahiptir. Ankara fotoğraf çekiminde insanların büyük bir kısmının dikkat ettiği şeylerden biri de kompozisyondur.

 

Yemeğin şeklinin doğru dengelenmesi için yalnızca etrafındaki aksesuarların neler olduğu konusuna dikkat etmek yetersiz olacaktır. Yemeğin şeklinin dengelenme işlemi olan kompozisyon esnasında yapılacak olan fotoğraf çekimi esnasında yemeğin kadrajda nasıl duracağına bakılması önemlidir. Böylece oldukça kolay bir şekilde istenilen her türlü yiyecek ile alakalı çekim işlemleri yapılmış olacaktır. Bazı yemek fotoğrafçıları tabakta bulunan yemeği yukarıdan çekerler. Bunun için ayakta durarak çekim işlemlerini yaparlar. Lakin bu tarz çekimlerin sonrasında yemeğin dokusu ve tabaktaki derinlik hissi ortadan kaybolmuş olacaktır. Böylesi durumların önüne geçilmesi adına mümkün olduğu kadar daha alçak açıdan çekimlerin yapılması gerekmektedir. Gerçekleştirilecek yemek fotoğraf çekimi esnasında elde edilmiş olan çekimlerin ardından doğru şekilde düzenlenmesinin ardından istenilen başarılı sonuçlar elde edilmiş olacaktır.

Continue Reading

Ürün Fotoğraf Çekimi

Ürün Fotoğraf Çekimi

Ürün fotoğraf çekimi hakkında insanların geçmiş dönemlerde yapmış oldukları araştırmaların sonrasında akıllarına ilk olarak gelen şeylerin başında; işletmelerin isteklerinden uzak, klasik tarzda hazırlanmış olan Ürünler geliyor. Gelen müşteriler de Ürünler ile alakalı herhangi bir beklenti içerisine girmiyor. Yalnızca isim olarak kendinden en iyi şekilde bahseden işletmeler Ürünlerine oldukça dikkat etmekte ve dönemsel olarak Ürünlerini değiştiriyor ve bu değişimler esnasında Ürün fotoğraf çekimleri ile alakalı deneyimli olan fotoğrafçılar ile iletişime geçiyorlardı. Şimdilerde ise artık küçük ya da büyük fark etmeden yemek sektörü içerisinde yer alan işletmelerin tamamı; her anlamda kendilerini rakiplerinden sıyırmak ve çok daha fazla kişiye ulaşmak adına ciddi anlamda çalışmalar yapmaya başlıyorlar.

Bu çalışmalar esnasında ise ilk olarak dikkat ettikleri şeylerin başında Ürün düzenleme geliyor. Normalde Ürünler söz konusu olduğu zaman işletmeler içerisinde yer alan maddelere çok fazla dikkat etmiyorlardı. Klasik tarzda yazılar ile yazılacak olan yemekler ile insanların etkilenmesi doğal olarak beklenmiyordu. Ancak sonrasında Ürünlerin içerisinde en etkileyici yemek fotoğraflarının yer alması adına ciddi araştırmalar yapılmaya başlandı. İşletmelerin bu konudaki isteklerinin her geçen gün artmasından sonrasında ise fotoğrafçıların büyük bir kısmı yemek fotoğrafçılığı konusunda ciddi anlamda araştırmalar yapıyorlar. Ancak buna rağmen halen bazı işletmeler Ürünlerinde fotoğraf kullanmanın ne kadar önemli olduğunu anlayamıyorlar.

Ürün Fotoğraf Çekimi

Hazırlanılan Ürünlerde yalnızca yazı olarak değil görsel olarak da yemeklerin bulunması demek, insanların Ürünleri inceledikleri zaman burada görmüş oldukları yemek örneklerini dikkatli bir şekilde inceliyor ve böylece istedikleri her türlü yiyeceği en taze ve lezzetli bir şekilde yiyebileceklerini düşünüyorlar. Var olan bu düşüncenin çok daha fazla kişiyi etkilemesi adına ise Ürün fotoğraf çekimi konusu artık daha öncesinde hiç olmadığı kadar büyük bir öneme sahip oluyor. Bu konuda yapılacak olan çalışmaların etkili sonuçları ortaya koyması adına mutlaka yemek fotoğrafı ile alakalı deneyimli fotoğrafçılar ile iletişime geçilmesi gerekmekte. Ankara fotoğraf çekimi bünyesindeki fotoğrafçılar, Ürünler için yemek fotoğrafı çekmeden önce yemeklerin en iyi şekilde öne haline gelmesi adına gerekli olan çalışmaları yapacaktır.

Çalışmalar esnasında yalnızca yemeklerin ne kadar hızlı bir şekilde çekileceğine karar verilmiyor. Bununla beraber yemeğin içerisinde yer alan tabak başta olmak üzere tüm kompozisyon dikkatli bir şekilde belirlenecektir. Yapılacak olan bu ön hazırlığın sonrasında ise artık sıra çekilecek olan bu fotoğrafların Üründe hangi boyutlarda kendine yer bulacağı gibi detaylar da netleşmiş olacaktır. Hazırlıkların hemen ardından ise artık sıra fotoğrafların çekimlerine geliyor. Profesyonel anlamda yapılacak olan bu fotoğraf çekimlerinin ardından elde edilecek olan ham görüntüler de yine Ürün fotoğraf çekimi başlığı altında fotoğrafçılar tarafından dikkatli bir şekilde incelenecek ve inceleme ile beraber gerekli olan düzenlemelerin yapılması ile birlikte Ürünler için fotoğraf çekimi tamamlanmış olacaktır.

Continue Reading

Menü Fotoğraf Çekimi

Menü Fotoğraf Çekimi

 

Menü fotoğraf çekimi ile beraber yemek sektörü içerisinde kendine yer bulan işletmeler; müşterilerine sunmuş oldukları her türlü yiyeceği en iyi şeklide tanıtma imkanına erişmiş oluyorlar. Bundan yaklaşık on sene öncesine kadar işletmeler böylesine çekimleri yapmak yerine bilindik tarzda; hemen her yiyecek işletmecisi tarafından kullanılmakta olan standart çekimleri kullanıyordu. Ancak gerek işletmeler gerekse müşteriler de buradaki çekimlerin gerçek olmadığını biliyordu. Lakin daha sonrasında bu konuda işletmelerin kendi içlerinde yapmaya başladıkları yeniliklerin bir sonucu olarak çalışmalar hiç olmadığı kadar etkili bir şekilde yapılmaya başlanmış oldu. Özellikle de yurtdışında pek çok farklı restaurant ve kafe için uzun süredir kullanılmakta olan menü fotoğraf çekimi, şimdilerde ülkemizde de hak ettiği değeri görmeye başladı.

İnsanların düşündüklerinin aksine Ankara fotoğraf çekimi bünyesinde gerçekleştirilmekte olan bu çekimler sadece sıcak olarak insanlara sunulan yemekler adına yapılmamakta. Bunun yanı sıra ara sıcaklar, tatlılar ve içecekler gibi her türlü yemek kategorisi ile alakalı menü fotoğraf çekimleri günümüzde rahatlıkla yapılmaktadır. Bu tarz fazla seçenek için yapılan çekimler ile beraber ise şimdilere bakıldığı zaman yalnızca belirli bir kategori içerisindeki işletmeler değil istenilen her türlü işletme için de böylesi çekimler rahatlıkla gerçekleştirilebiliyor. Pek çok fotoğrafçı menü fotoğraf çekimi adına sadece fotoğraf makinesi ve lens seçimini yapmaları gerektiğini düşünüyor.

Bunun sebebi ise menü fotoğraf çekimi ardından elde edilmiş olan çekimlerin, müşterilerin menüyü inceledikten sonra buradaki görsellerden en iyi şekilde etkilenmesi gerektiğidir. Bundan ötürü de fotoğrafçıların menü fotoğraf çekimi ile ilgili her türlü detaya dikkat edilmelidir. Yapılacak olan temel amaç ise çekimlerin ardından yiyeceklerin lezzetli ve çekici bir hale gelmiş olmasıdır. Böylece fotoğrafların incelenmesinden sonra müşteriler gördükleri yiyecekleri beğenmesi ile işletmeye geri dönüşleri son derece olumlu olacaktır. Yemek fotoğrafçısı bu aşamada kompozisyonu mümkün olan en etkili şekilde hazırlamak zorundadır. Yalnızca yemeğin lezzetli bir görünüme sahip olması ve fotoğrafçının bunun fotoğrafını arka arkaya çekmeye başlaması ise yeterli değildir.

Menü Fotoğraf Çekimi

Bununla beraber yemeğin hangi tabakta servis edildiği başta olmak üzere masa örtüsünden aksesuarların her birinin uyumlu olması önemlidir. Detayların bir tanesinin bile yemekten ön planda olması demek, arzu edilen başarılı sonuçların elde edilememesi anlamına gelecektir. Bu konuda deneyimli olan fotoğrafçılar, detayları en iyi şekilde belirledikten sonra ise artık çekimlere başlayacaktır. Işık, çekimlerin doğru şekilde ayarlanması gibi konularda gerekli olan çalışmaların yapılmasının ardından ise artık fotoğrafçı çekimlerine başlayacaktır. Bu çekimlerin yapılmasından sonra yemek fotoğrafçısı ilk olarak elde edilen çekimleri inceleyecektir. Doğal olarak her bir fotoğraf menü için kullanılamayacağından, bunlar arasından istekleri karşılayabileceğine inanılan çekimler ilk aşamada ayrılacaktır. Sonrasında ise menü fotoğraf çekimi ile ilgili düzenleme işlemleri yapılarak istenilen fotoğraflar kolaylıkla elde edilmiş olacaktır.

Continue Reading